0

Зливова каналізація призначення та експлуатація

Призначення зливової каналізації — видалення дощових і талих вод з проїжджої частини, тротуарів та площ. Лівневка облаштовується на міських вулицях, у дворах, на території промислових підприємств, а також у приватних домоволодіннях. Безперебійна робота зливової каналізації необхідна для забезпечення не тільки краси і зручності пересування: застій води сприяє руйнуванню фундаментів будівлі, оздоблення фасадів, тротуарів. Дощова вода після відводу проходить через систему відстійників, очищається від механічних домішок, після чого скидається в грунт або надходить в систему міських очисних споруд, тим самим покращуючи екологічну обстановку.

Призначення зливової каналізації

Пристрій і види

Системи зливової каналізації — складна інженерна споруда, що складається з елементів відповідного призначення. До системи зливової каналізації відносяться:

 • Лотки, жолоби для відведення води з поверхні;
 • Каналізаційні труби для транспортування зливових стоків;
 • Дощоприймачі з гратами;
 • Оглядові колодязі для проведення ревізії;
 • Водозбірні колектори, які об’єднують стоки в магістраль;
 • Пісколовки і сміттєзбірники;
 • Фільтри.

В залежності від способу виконання системи зливової каналізації можуть бути з точковим або лінійним водовідведенням. Кожна система має свої недоліки і переваги.

Ливневки точкового типу виконують за допомогою закритих гратами дощоприймачів, які встановлюють у місцях найбільшого скупчення дощових і талих вод: під водостічними трубами, дверних приямках, а також у місцях використання технічної води. При виконанні зливової каналізації точкового типу на майданчиках з водонепроникним покриттям необхідно витримати конвертний ухил у бік дощоприймача. Після збору вода проходить по трубах до системи відстійників, пісковловлювачів і фільтрів і надходить у загальну магістраль. До переваг таких систем можна віднести простоту монтажу, безпека і зручність експлуатації, велику пропускну здатність при зборі води з покрівель будівель. До недоліків — складність установки зливову каналізацію такого типу для осушення поверхні великих доріг і тротуарів.

Схема зливової каналізації

Лінійна зливова каналізація — це система жолобів з ухилом у бік колекторного колодязя. Її найчастіше використовують для видалення дощової води з проїжджої та пішохідної частини, асфальтованих майданчиків. Лінійна дощова каналізація повинна бути виконана з використанням сміттєзбірників і пісковловлювачів, так як можливе попадання в неї значної кількості піску й вуличного сміття. Для зручності експлуатації і забезпечення безпеки використовуються решітки, заслінки і трапи. Переваги такої системи — великі обсяги водовідведення з асфальтованих доріг і тротуарів. Із серйозних недоліків — необхідність регулярного обслуговування і видалення піску і сміття з жолобів, можливість швидкого засмічення.

Більшість сучасних систем зливової каналізації забезпечено системами сигналізації засмічення та переповнення. Апаратура контролю встановлюється в оглядових і колекторних колодязях, водосборниках. Системи сигналізації полегшують обслуговування дощової каналізації.

Підготовчі роботи

Роботи з влаштування зливової каналізації починаються з розробки проекту. Технічне завдання визначає замовник, після чого проектна організація на підставі вихідних даних виконує проект, що включає розрахунки, план прокладки та встановлення елементів зливової каналізації та кошторисну документацію.

Простий спосіб економити

Зразок дренажної системи будинку

Для розрахунку необхідні такі відомості:

 • середньорічну та сезонну кількість опадів і їх інтенсивність для конкретного регіону;
 • обсяг зливових стоків, включаючи водостік з покрівлі;
 • вид покриття осушуваної поверхні;
 • площа дренажу;
 • розташування підземних комунікацій.

Виходячи із заданих умов, пропускної здатності водостоків визначають їх діаметр. При виконанні плану прокладки обов’язково необхідно враховувати особливості рельєфу ділянки та вимоги, що пред’являються Сніпом до уклону водовідводів і їх діаметра. Для приватної забудови найчастіше використовують труби з діаметром 100-150 мм, ухил при цьому повинен бути не менше 0,8 см на кожен метр труби. Глибина закладання також регулюється Сніпом і для труб до 200 мм складає мінімум 30 см в південних регіонах і не менше глибини промерзання грунту в північних. Для зменшення глибини прокладки можна використовувати утеплювач, середня глибина залягання в цьому випадку становить приблизно 70 див.

Монтаж труб і установка колодязів

Розташування підземних комунікацій

Монтаж систем каналізації краще довірити фахівцям — їх можливості значно ширше, починаючи від досвіду прокладки і монтажу, закінчуючи застосуванням спеціальної техніки. Обслуговування систем краще доручити тій же фірмі. Монтаж системи включає кілька етапів:

 • Монтують зовнішню систему водовідведення — водостоки з дахів, жолоби лінійної каналізації.
 • У відповідності з розробленим планом прокладки на необхідну глибину викопують траншеї, ущільнюють дно і роблять піщану подушку. При цьому дотримуються необхідний ухил. Укладають в них труби або лотки, з’єднують їх.
 • У місцях установки дощоприймачів, а також у місцях підключення системи до магістралі встановлюють пісколовки, а при необхідності і фільтри. Монтують під зовнішніми водостоками дощоприймачі, при цьому ретельно їх герметизуючи, решітки встановлюють і сміттєзбиральники.
 • Копати котловани під колодязі. Оглядові колодязі встановлюють в місцях розгалужень труб, а також на довгих ділянках одинарної труби. Колектори — в місцях об’єднання гілок зливової каналізації. Колодязі — найважливіші елементи систем зливової каналізації. Саме правильна і раціональна їх установка забезпечить тривалу експлуатацію системи і можливість ревізії і прочищення зливову каналізацію на протязі десятиліть.
 • З’єднують елементи, підключають систему контролю, якщо вона передбачена проектом. Після чого проводять випробування системи, виливаючи кілька відер води в різні водоприймачів.
 • Закопують траншеї та ущільнюють грунт.

Труби в деяких ділянках необхідно

Обслуговування систем зливової каналізації

Обслуговування полягає у своєчасній чищення, видалення сміття і піску з ринв і труб. Для цього розкривають захисні решітки, при необхідності їх ремонтують або замінюють. Труби на протяжних ділянках чистять через оглядові колодязі. Також перевіряють правильність роботи контрольних датчиків.

Своєчасна очистка дощової каналізації — не тільки запорука її безвідмовної роботи. Сміття і мул, що осів на дні, можуть накопичувати шкідливі елементи, збільшуючи концентрацію сполук важких металів у стічних водах, що негативно позначається на екології. Особливо ретельно слід поставитися до очищення системи зливових стоків там, де випуск води проводиться прямо в грунт або у водоймище.

Фільтри необхідно періодично прочищати від гілок, піску та іншого сміття

Дренажна система відео

Добавлено в: Ремонт
© Зробимо разом - будівельний портал.