0

Садові арки — види, способи створення і оформлення своїми руками

Практично кожному власникові земельної ділянки хочеться облаштувати його, зробити територію красивою, приємною для роботи і відпочинку.

Крім житлового будинку, лазні, господарських будівель хочеться облагородити ділянку, посадити сад або город, а може бути і те й інше, щоб красивий і цікавий ландшафт радував всіх членів сім’ї і дивував гостей.

Чим же можна прикрасити територію? Особливою декоративністю, мають різні садові арки для рослин.

Як правило, арки обплітають кучерявими красивоцветущими рослинами. Сьогодні ми хочемо поділитися з вами інформацією щодо створення таких ландшафтних акцентів.

Види садових арок і пергол

Класифікувати дані конструкції можна за матеріалом, з якого вони виготовляються:

 • дерев’яні;
 • металеві;
 • пластикові;
 • кам’яні;
 • змішані.

За формою опори для витких рослин можуть бути виконані у вигляді:

 • арки (криволінійна склепінчаста конструкція);
 • перголи (об’ємна арка з сполучених між собою повторюваних елементів);
 • шпалери (гратчаста конструкція, що підтримує рослини);
 • трельяжа (кілька решіток, з’єднаних воєдино);
 • складної форми.

По розташуванню на ділянці:

 • окремо стоїть конструкція — композиційний вертикальний акцент;
 • група арок — своєрідний квітковий коридор;
 • стіна з шпалер, прикриває господарську частину саду;
 • конструкції у вигляді альтанки, призначені для відпочинку.

Де встановити арку для квітів на дачі?

Ймовірно, ви вже побудували будинок і розташували господарські споруда, розпланували ділянку, розбили його на зони. Де ж можна встановити квіткову арку, щоб прикрасити присадибну ділянку?

По-перше, така конструкція може бути встановлена у вигляді вхідної групи на ділянку, перед хвірткою, запрошуючи пройти на територію.

А може стати своєрідним входом у сад, відокремленим від решти території невеликою огорожею.

Кілька арок, з’єднаних між собою горизонтальними зв’язками називають перголой. Перголу можна встановити уздовж садової доріжки, що веде до зони відпочинку.

Якщо территоря ділянки не відрізняється великою площею, встановлення арок і пергол не можлива, а в’юнкі рослини хочеться посадити неодмінно, то на допомогу прийде проста конструкція — шпалера. Дерев’яна решітка не займе багато місця, її можна закріпити і в стіни будинку.

Кілька шпалер, обрамляють лаву (трельяж), створять у сонячний день приємну тінь — відмінне місце для усамітнення з цікавою книгою. Виконавши додатково перекриття — отримаємо затишну альтанку, оповиту красивими рослинами. Можна просто натягнути дріт або закріпити жердини між стінками. Рослини обів’ють стінки і зімкнуться, утворюючи «зелений стеля».

Всім знайома винятково проста конструкція для вирощування бобових культут: встановлені вертикально прути (кілки), пов’язані у верхній частині у вигляді шалашика — проста шпалера. Конструкція може бути виконана з дерева або металу з підручних матеріалів.

Але виробники садового інвентарю не стоять на місці. З недавніх пір в продажу з’явилися переносні металеві шпалери, вартість їх залежить від складності конструкції. Купити таку конструкцію можна від 250 руб.

Простий спосіб економити

Металеві сітчасті арки для саду заводського виготовлення можна придбати за 400-900 руб., вартість більш складної конструкції на порядок вище: 1100-4000 рублів.

Вартість дерев’яної арки так само залежить від складності конструкції: прості решітки стоять 50-400 руб., складні — від 600 руб. і вище. Багато дерев’яні перголи продають у комплекті з лавою, залишається встановити її в саду, посадити декоративні рослини і через якийсь час насолоджуватися результатом.

Можна придбати більш дешеву конструкцію — пластикову розбірну арку. Її зазвичай демонтують на зимовий період, що пластик не руйнувався від перепаду температур і морозів.

Рослини для садових арки

Для створення гарної композиції висаджують кучеряве багаторічники, такі як в’юнка троянда, клематис, лимонник китайський, різні сорти винограду, високорастущіе кущі жимолості, кобею, а так само однорічники: плющ, хміль, запашний горошок, кодонопсис з сімейства дзвоникових, іпомея, кучерява настурція.

Прикрашати арки можна красиво квітучими рослинами і рослинами з пишною зеленню і декоративними плодами. Батоги витких рослин досягають 3-4 метрів. За допомогою арок, пергол їм надають бажану форму, прикрашаючи сад красивими композиціями.

Підбирайте рослини у відповідності з вашими кліматичними умовами. Деякі види рослин, такі як в’юнка троянда, на зиму рекомендується вкривати, так як вони дуже чутливі до сильних морозів. З цієї ж причини потрібно серйозно підходити до питання вибору матеріалу конструкції.

Металева пергола може в морозний період пошкодити стебла деяких рослин. Дерево в цьому випадку краще.

Як зробити садову арку своїми руками?

Для вмілого майстра виготовити і встановити садову арку або перголу своїми руками не складе праці. Але з цим завданням здатне впоратися і новачок.

Для виготовлення простої дерев’яної перголи нам знадобляться 4-6 дерев’яних стовпів (1) перетином 75х75 або 100х100 мм та висотою 2 — 2,2 м, які будуть встановлені вертикально в якості опор. До опор кріпимо поперечні бокові балки (2), до яких у свою чергу кріпляться поперечини. Як перекладин можна використовувати обрізну дошку перерізом 20х200 мм.

Для установки стовпів необхідно вирити ями завглибшки 0,5 — 1,2 м (в залежності від характеристик ґрунтів у вашій місцевості). Для надійності конструкції стовпи краще забетонувати, попередньо обробивши заглубляемую частина стовпа: обмазати бітумом і обернути гідроізоляційним матеріалом (руберойдом або толем). Не забудьте перевірити вертикальність опор за допомогою будівельного рівня.

Додатково між стовпами можна натягнути волосінь або шпагат, або набити рейки у вигляді решітки для кращого росту рослин. Всі елементи дерев’яної арки необхідно обробити антисептиком, що б уникнути пошкодження деревини.

Будь-яку просту форму перголи можна прикрасити додатковими різьбленими елементами, забарвити у бажаний колір фарбою для зовнішніх робіт, якщо це необхідно.

Кожен з нас гідний жити красиво. І зовсім не важливо, який у вас достаток, головне бажання. Створити затишний куточок в саду під силу кожному, потрібно тільки мати для цього велике бажання і трохи знань у цій області.

Добавлено в: Дачний ділянок
© Зробимо разом - будівельний портал.