0

Рідка теплоізоляція: характеристики та особливості застосування

Рідка теплоізоляція — багатокомпонентна суміш, в якій після контакту з атмосферним повітрям відбуваються процеси газоутворення і полімеризації.

В результаті вона переходить з рідинних стану в твердий і перетворюється на легкий пористий матеріал.

Найпростіший приклад — монтажна піна, що застосовується для герметизації віконних і дверних прорізів.

Крім «класичної» рідких утеплювачів сьогодні на ринку пропонують десятки торгових марок надтонкої ізоляції (Броня, Актерм, Астратек, Корунд та інші). Їх основою є керамічні мікрогранули з газом, пов’язані акриловим полімером.

Без профільного хіміко-фізичної освіти розібратися в перевагах і недоліках рідкої теплоізоляції непросто. Тому покупець змушений довіряти рекламі, яка не завжди дає об’єктивну інформацію. Продавці також намагаються акцентувати увагу на перевагах свого товару і замовчують про його недоліки.

Тому спробуємо самостійно відповісти на питання, що таке рідка теплоізоляція, які її переваги і слабкі сторони.

Піноізол та пінополіуретан

Ці два види рідких утеплювачів входять в групу пінопластів. Так називають всі види спінених полімерів, вживаних в будівництві для утеплення і теплоізоляції.

Однак, у розумінні більшості споживачів пінопласт листовий теплоізолюючий матеріал. Насправді ж таким є тільки полістирольний пінопласт, який одержують у заводських умовах, діючи на полімерну композицію високою температурою. В результаті відбувається спінення і твердіння утеплювача.

Піноізол і пінополіуретан, на відміну від звичайного пінопласту, найчастіше застосовуються в рідкому вигляді. Це дозволяє утеплювати складні по конфігурації конструкції і внутрішні порожнини в стінах і перегородках.

Піноізол — рідкий карбамидоформальдегидный пінопласт, яким для твердіння досить невисокої температури (від +15С). Важливим достоїнством цього утеплювача є хороша паропроникність. Це дозволяє використовувати піноізол для заливки в стіни будівель.

Пінополістирольний листовий пінопласт для цього не підходить. Він практично не пропускає водяну пару, що призводить до накопичення вологи усередині стін, втрати ними своїх теплоізолюючих якостей, появі цвілі й вогкості.

Іншою перевагою піноізолу є пожежна безпека. Цей матеріал не горить, а лише плавиться під дією високої температури і при цьому не виділяє токсичних газів.

Піноізол добре заповнює нерівності і порожнечі всередині кладки, але при цьому не розширюється в об’ємі. Даний факт продавці цієї теплоізоляції відносять до переваг.

Однак, у відгуках забудовників, які утеплювали пензлем горищне перекриття, містяться скарги на те, що в ньому утворюються наскрізні тріщини. Це призводить до зниження теплоізолюючих властивостей. Дане явище відбувається через усадки даного утеплювача з плином часу. Цей недолік частково усунений в еластичному пеноизоле марки ЕКО, який виготовляють на основі нетоксичних смол.

На відміну від пінополіуретану, піноізол неможливо нанести на стіни шляхом напилення, що є технологічним недоліком. Заливка — єдиний спосіб використання цього утеплювача. Деякі виробники випускають листової піноізол, яким можна облицьовувати зовнішні поверхні стін.

Відкрита пориста структура піноізолу забезпечує хороший відведення водяної пари з опалювального приміщення, але вимагає надійного захисту від вологи. Тому при облицюванні стін його поверхню потрібно захистити водовідштовхувальним шаром цементно-піщаної штукатурки.

Порівняльна таблиця основних характеристик піноізолу та пінополіуретану

Параметр Піноізол Пінополіуретан
Щільність, кг/м3 Від 10 до 35 Від 12 до 80
Коефіцієнт теплопровідності Вт/м*К 0,035 — 0,047 0,019-0,025
Паропроникність мг/м*год*Па 0,21 — 0,24 0,5
Діапазон експлуатаційних температур Від — 50 до + 120 С Від -100 до +150 С
Група горючості Г2 (трудносгораемый) Г2-Г3
Водопоглинання, % 10,5 — 20 1,2-2,1
Ціна, тис. руб/м3 1,3-1,6 4-12

Пінополіуретан (ППУ)

Пінополіуретан отримують в результаті хімічної реакції двох компонентів — полиизоционата і поліолів. При цьому виділяється вуглекислий газ, вспенівающий структуру полімерної речовини.

Простий спосіб економити

Багато забудовників не знають про те, що рідкі утеплювачі на основі пінополіуретану виробляють у двох варіантах внутрішньої структури: з відкритими і закритими порожнечами. Цей факт надає серйозний вплив на такі важливі показники утеплювача, як водопоглинання, паропроникність і теплопровідність. Різниця між двома модифікаціями рідкого пінополіуретану наведена в порівняльній таблиці.

Порівняльні характеристики открытоячеистого і закрытоячеистого ППУ

Характеристики

ППУ закритопористий ППУ открытоячеистый
Коефіцієнт теплопровідності 0,019-0,025 0,03-0,041
Кількість закритих осередків 89-92% 45-50%
Розширення порівняно з початковим об’ємом 1 до 30 1 до 90
Щільність 25 — 280 кг/м3 8 — 21 кг/м3
Паропроникність 0,02 — 0,05 0,06 — 0,08
Вологопоглинання 1 — 2,1% 15 -70 %
Гідроізоляційні властивості хороші низькі
Звукопоглинання хороше висока

Основними перевагами рідкої теплоізоляції з пінополіуретану є:

  • Хороше зчеплення з поверхнею будь-якого матеріалу (метал, деревина, скло, камінь);
  • Низька звуко-і теплопровідність;
  • Екологічність (немає фреону та інших токсичних сполук);
  • Довговічність (зберігає свої властивості до 30 років);
  • Стійкість до перепадів температури;
  • Пожежна безпека (не підтримує горіння)

Недоліки цього матеріалу також є. Найбільш істотним є ціна. Вона істотно вище, ніж у піноізолу. Крім цього, ППУ ізоляція не стійка до ультрафіолету і її не можна наносити на холодні поверхні.

Пінополіуретан з закритої структурою має більш високу міцність, ніж открытоячеистый. Він краще ізолює тепло, але гірше проводить водяний пар. Тому його краще використовувати для гідроізоляції фундаментів, підвалів та інших конструкцій, які контактують з грунтом.

Открытоячеистый ППУ ідеальний для теплового захисту стін, перекриттів і покрівлі будівлі, але при контакті з атмосферним повітрям потребує хорошої водовідштовхувальним обробці.

Надтонка рідка теплоізоляція

Іноді цей матеріал називають теплокраской, підкреслюючи тим самим, що нанесення рідкої теплоізоляції на основі поризованих керамічних мікрогранул виробляють за допомогою малярного валика, кисті або компресора. Торгових марок цього виду теплоізоляції на будівельному ринку представлено чимало, але суть від цього не змінюється.

На сайтах виробників теплоізолюючої фарби немає чіткої відповіді на питання, як 1-2 міліметра надтонкого покриття можуть замінити 8-9 см мінвати або 50 см цегли ви не знайдете.

Теплокраска спочатку була розроблена для захисту паропроводів, трубопроводів і повітроводів системи кондиціонування. Вона непогано зарекомендувала себе як тепловідбивна ізоляція рефрижераторів, резервуарів та цистерн.

Сказати про те, що пофарбувавши фасад будівлі цією фарбою, ви надійно захистите його стіни від промерзання, не можна. Тому для залучення покупців реклама використовується розповіді про нанотехнології, вакуумованих мікросфер, космічних технологіях і про інших «високі матерії».

Віра в диво — не аргумент для грамотного забудовника, який розуміє, що теплоізолюючі властивості будь-якого матеріалу залежать від процентного вмісту в ньому повітря. Як поганий провідник тепла, саме він є реальною перешкодою для втрат енергії. Тому чим товще шар теплоізоляції і чим менше в ній відкритих каналів, тим краще вона зберігає тепло.

Виходячи з цього факту, ні Магнітерм, ні Теплометт, ні будь-яку іншу надтонку рідку теплоізоляцію не слід використовувати як основний матеріал для утеплення будинку. Агресивна реклама даного матеріалу пояснюється його високою вартістю (від 280 до 350 рублів за 1 літр), яку треба чимось пояснити.

Виробники надтонкої теплоізоляції не наводять дані про її теплопровідності відповідно до вимог ГОСТ, що є ще одним приводом для сумнівів.

Незалежні дослідження властивостей теплоізолюючої фарби (керамічної теплоізоляції) показали, що її здатність відображати інфрачервоне випромінювання проявляється тільки при високій температурі. Тому при фарбуванні стін у звичайних приміщеннях ви не досягнете помітного ефекту утеплення.

Інша справа — гарячі труби чи покрівля, розігріта літнім сонцем. Тут керамічна надтонка ізоляція працює добре, у першому випадку зберігаючи, а в другому відбиваючи тепло.

Добавлено в: Будматеріали
© Зробимо разом - будівельний портал.