0

Планування садової ділянки на схилі

Покупка дачі — дуже відповідальний крок, адже кожен мріє про ділянку в мальовничому місці, з рівним рельєфом, хорошими сусідами, річкою поруч і іншими благами.

Але ідеальний варіант не так-то просто знайти, завжди що-небудь буде не так. І якщо вам дістався дачну ділянку на схилі, не треба панікувати. Це не найстрашніше і не таке вже й рідкісне явище, а в деяких випадках в такому рельєфі навіть є свої плюси.

У статті ми розглянемо, як бути в такому випадку, як правильно спланувати територію, розташувати невід’ємну частину дачі — город, а також основні нюанси ландшафтного дизайну.

Плюси і мінуси ділянки на схилі

Щоб об’єктивно оцінити свої можливості, а також визначити майбутні витрати, треба знати особливості своєї ділянки, а саме його позитивні і негативні сторони.

З позитивних моментів можна виділити наступні:

 • вода не буде застоюватися, тому на ділянці завжди буде сухо;
 • правильно оформлений, така ділянка виглядає дуже красиво і мальовничо, виникає багато місця для фантазії;
 • якщо південний схил, то ділянка буде завжди добре освітлений, що дуже добре для ростучих рослин, врожай також буде вище і якісніше;
 • з вікон будинку ви завжди зможете бачити всю ділянку, особливо коли будівля знаходиться в найвищій його точці;
 • схил — ідеальна основа для спорудження альпійських гірок, каскадів і водоспадів.

Однак як противагу достоїнств такого рельєфу, є і негативні сторони, які слід враховувати при плануванні ділянки на схилі:

 • рослинам потрібні часті поливи, так як навіть після дощу волога ненадовго затримається в ґрунті, вона буде стікати по схилу і застоюватися біля його основи;
 • якщо будинок розташований в середині ділянки або внизу схилу, є велика ймовірність затікання води під фундамент;
 • північний схил у всіх сенсах несприятливий, адже він завжди буде погано освітлений, рослини будуть часто вимерзати, урожай не визріє до кінця;
 • майже неможливо зробити газон на крутому схилі;
 • у грошовому плані облаштування крутого схилу — дуже витратне заняття на відміну від пологого або рівної ділянки;
 • наявність нестабільних ділянок може призвести до зсувів, поверхневої ерозії, розмивів;
 • відсутність рівних поверхонь позбавляє вас можливості поставити стіл, пограти в м’яч;
 • цілий день ходити по похилій поверхні дуже втомлює;
 • якщо у вас є маленькі діти, то варто подбати про їх безпеку, адже крутий схил — не місце для їх ігор;
 • виникне складність з розташуванням та облаштування функціональних зон — городу, господарського блоку, саду тощо;
 • можуть бути проблеми з водопостачанням.

При виборі ділянки, якщо у вас є така можливість, зверніть свою увагу на пологі схили від 3 до 20 градусів, що є оптимальною величиною для створення саду. Крім того переміщатися по ньому буде легше, дія води також не настільки руйнівно.

Уникайте купувати ділянку, розташований біля підніжжя схилу, так як тут буде накопичуватися вода, що призведе до заболочування. Північний схил також обійдіть стороною.

Як спланувати ділянку на схилі?

Це питання є дуже важливим, і для того, щоб правильно виконати планування оптимальним рішенням буде терасування схилу. Для цього спочатку знімаєте рослинний шар і за допомогою спеціалізованої техніки переміщаєте грунт так, щоб весь ділянку був розбитий на тераси (горизонтальні майданчики на різній висоті). В результаті у вас повинна вийти своєрідна ступінчаста система, зазвичай представлена двома-трьома терасами.

Перед тим, як приступити до земляних робіт варто спочатку спланувати схил на папері, прикинути приблизну розташування терас, а також розбити їх на функціональні зони.

Будинок краще всього розташовувати в найвищій точці або в середині ділянки. Недалеко від нього можна облаштувати місце під альтанку і невеликий майданчик для установки мангалу. З іншого боку будинку, захищеній від вітру можна зробити перголу і поставити лавку. Туалет також краще розташує в середній частині, але не ближче 20 м від джерела води.

Простий спосіб економити

Доріжки навряд чи вийде зробити прямими. Скоріше за все вони будуть звивистими. На дуже крутому рельєфі не обійтися без пристрою сходів. Однак все це тільки додасть краси і мальовничості ділянці.

Ще одне важливе питання — як правильно розташувати грядки? Ні в якому разі не розміщуйте їх біля підніжжя схилу, де буде накопичуватися холодне повітря. Краще відвести під город ділянку, що знаходиться вище, добре освітлений і захищений від вітру. В останньому випадку можна висадити вітрозахисну живопліт, яку треба розташовувати перпендикулярно напрямку вітру.

Як зміцнити садовий ділянка зі схилом?

Також варто знати, що схил володіє рухливістю, тобто з часом грунт буде обсипатися. Тому важливий момент — це його зміцнення.

Створення терас передбачає пристрій підпірних стінок, які і будуть утримувати певний обсяг грунту від осипання. Намагайтеся робити тераси з висотою стінки не більше 60 см. Для конструкції такої висоти знадобиться подушка з щебеню (товщина 20-30 см).

Сама стінка повинна мати ухил у бік тераси, яку вона підпирає. В якості матеріалу для її зведення краще використовувати камінь, але можна також бетонні блоки, цегла.

У підстави і над стінкою висадіть декоративні рослини. Також підпірні стінки стануть візуальним роздільником ділянки на зони.

Схили не обов’язково терасувати. Досить зміцнити їх від осипання георешеткой. Для цього на глибині близько 0,5 метра укладається пластикова сітка, яка кріпиться за допомогою обрізків арматури, убитої в грунт. Потім засипаємо сітку грунтом і встановлюємо георешетку. Заповнюємо її родючою землею і засіваємо газон.

Схил також можна зміцнити за допомогою висаджених на ньому рослин. Їх коріння розростаючись, будуть міцно утримувати ґрунт, не дозволяючи йому обсипатися. Для цих цілей підійдуть такі види, як ялівець, барбарис, сосна гірська, смерека, кизильники, айва, форзиція, дейція, бузок, бузок, вишня повстяна і т.д. Як бачите, всі ці рослини не тільки укріплять схил, але і прикрасять ландшафт.

Добавлено в: Дачний ділянок
© Зробимо разом - будівельний портал.