0

Декоративна штукатурка: види і способи нанесення

Спочатку штукатурні розчини використовували виключно для вирівнювання стін під фарбування або обробку шпалерами.

Декоративна штукатурка з’явилася в той момент, коли людині прийшла в голову думка відмовитися від фінішної обробки і надати штукатурці її декоративні якості — колір та фактуру.

Так з технічної області штукатурка перейшла в сферу високого мистецтва, оскільки остаточний вигляд поверхні став визначатися фантазією майстра.

Дуже зручно те, що обробка стін декоративною штукатуркою не вимагає ретельного вирівнювання поверхні та її шпаклювання «під фарбування».

Об’ємна текстура згладжує дрібні нерівності, істотно спрощуючи роботу. Кольоровий пігмент позбавляє від необхідності виконувати трудомістку операцію фарбування.

Повертаючись до технічної термінології, потрібно сказати, що будь-яка декоративна штукатурка — суміш в’яжучої речовини, барвника, наповнювача і води. В залежності від виду клейкої основи і розміру гранул наповнювача ми отримуємо той чи інший вид декоративної штукатурки.

Для того, щоб розібратися в неймовірній різноманітності декоративних штукатурок і вибрати з них найбільш зручні для самостійного нанесення, розглянемо класифікують ознаки цього матеріалу.

Класифікація декоративних штукатурок

Штукатурку для декоративної обробки проводять у вигляді сухої суміші та готової пасти. Першу потрібно замішувати перед початком роботи і повністю виробляти до моменту схоплювання. Готову пастоподібну масу перед використанням заважати не треба, а термін її зберігання досягає 2 років.

В залежності від в’язкої основи розрізняють такі основні види декоративної штукатурки:

  • акрилову
  • мінеральну
  • силікатну
  • силіконову

Акрилова

Її основою служить акрилова смола — синтетичний полімер. Продається така обробка в готовому вигляді, упакована у пластикове відро. При покупці потрібно обов’язково перевірити термін придатності. Прострочений матеріал купувати не варто, оскільки він втрачає свої клеючі якості.

Перевагою акрилової штукатурки є висока еластичність і здатність міцно зчіплюватися з мінеральними матеріалами. Завдяки цьому акрилові склади без тріщин витримують невелику деформування основи.

Акрилова штукатурка рекомендована до використання у вологих приміщеннях, оскільки володіє низьким водопоглинанням.

Головний недолік — легкість загоряння. Тому її не слід використовувати для обробки поверхонь з деревини.

Акрилові штукатурки зазвичай використовуються для внутрішньої обробки. Вони прості в нанесенні і легко піддаються структурування.

Перед роботою з такою штукатуркою необхідно виконати підготовку поверхні, виконавши дворазове ґрунтування. Наноситься суміш акрилова нержавіючим шпателем, а текстура створюється вручну або з використанням наповнювача, що купується окремо.

Мінеральна

Її основа — цемент, гіпс або вапно. Мінеральна декоративна штукатурка продається в сухому стані і перед початком робіт замішують з водою в певній пропорції. Цю декоративну штукатурку зазвичай застосовують для обробки цегляних, гіпсокартонних або бетонних підстав. Перед нанесенням розчину поверхню обробляють спеціальною грунтовкою, яка містить кварцовий пісок.

Мінеральні декоративні оздоблення характеризуються високою міцністю, паропроникністю і вологостійкістю. Всі вони мають один базовий колір — білий, тому перед використанням їх потрібно процедура колерування.

Для поліпшення декоративних якостей мінеральну штукатурку додають мармурову крихту і блискітки. Даний вид обробки підходить як для інтер’єрів, так і для фасадної частини будинків. Головний недолік мінеральних складів — низька пластичність, що призводить з часом до утворення мікротріщин.

Силіконова

Клеючою основою даної штукатурки є силіконові смоли. Це порівняно новий вид опоряджувальної суміші, що володіє високою еластичністю і вологостійкістю. Силіконова декоративна обробка добре «дихає», сприяючи тим самим збереженню оптимального вологісного режиму в приміщенні.

Гарною новиною для споживача є властивість самоочищення даної штукатурки при нанесенні на зовнішні стіни будівлі. Під дією атмосферних опадів з її поверхні видаляються водорозчинні забруднення. Кількість колірних відтінків у силіконової штукатурки можна по-праву назвати рекордним (більше 6000).

Термін служби даної штукатурки досягає 25 років. Це пояснюється тим, що вона не дає тріщин і володіє високою адгезією до поверхні. Недоліком можна назвати високу вартість силіконової обробки і необхідність використання дорогої ґрунтовки.

Силікатна

В’язкому основою служить «рідке» калійне скло. Силікатна декоративна штукатурка продається в готовому вигляді. Характеризується високою міцністю шару, відмінним зчепленням з поверхнею, еластичністю і довговічністю. Колірна гамма досить обмежена.

Робота з силікатної штукатуркою вимагає акуратності і вправності, оскільки рідке скло досить швидко твердне.

Класифікація за способом формування малюнка

1. Малюнок на поверхню наноситься способом відображення» з використанням веничка, рельєфного валика, спеціальних кистей і щіток.

2. Штукатурки з великими гранулами мінерального наповнювача. Після нанесення покривного шару на стіну нанесену масу розрівнюють шпателем або гладилкою. У результаті переміщення зерен на стіні з’являється глибокий малюнок.

Найвідомішим прикладом такої штукатурки є обробний склад «короїд».

3. Фактурні штукатурки, що наноситься повітряним напиленням, шпателем або валиком, Вони розрівнюється за допомогою гладилки і не вимагають подальшої обробки.

Простий спосіб економити

До числа фактурних відноситься популярна венеціанська штукатурка. Її головною перевагою є ефект внутрішнього світіння, що досягається за рахунок використання натуральної мармурової пилу і захисного шару прозорого воску.

По трудомісткості вона вважається однією з найбільш складних, оскільки вимагає дуже щільного нанесення 3-4 декоративних шарів.

Виробники і орієнтовні ціни

Виробників декоративних оздоблювальних складів, що гарантують високу і стабільну якість своєї продукції порівняно небагато. До їх числа можна віднести компанії Церезит (Ceresit), Кнауф (Knauf), Ветоніт (Vetonit), Капарол (Caparol), Бауміт (BauMit) і Вебер (Weber).

Вартість мінеральної декоративної штукатурки в залежності від виробника і регіону продажу може становити від 550 до 900 рублів за 25-кілограмовий мішок. Середня витрата — 2,5-4 кг на 1м2.

Ціна силікатної оздоблювального складу знаходиться в діапазоні від 1100 до 2800 руб. за стандартний мішок вагою 25 кг. Його витрата складає від 1,5 до 4 кг на 1 м2 і залежить від розміру гранул наповнювача.

Вартість акрилової штукатурки становить від 1300 до 2600 руб. (мішок 25 кг) при витраті на один квадратний метр від 1,5 (з дрібним кварцовим наповнювачем) до 3,5 кг (великі гранули).

За 1м2 силіконової декоративної обробки доведеться віддати від 2200 до 3600 руб. Її витрата складає від 2,5 до 3,9 кг на 1м2 поверхні.

Способи нанесення

Головне, що приваблює замовників декоративної штукатурки, — можливість ексклюзивного оформлення поверхонь, оскільки технологій і технік нанесення малюнка існує дуже багато. Ми ж розглянемо питання, як наносити декоративну штукатурку своїми руками, використовуючи прості прийоми і технологію.

Спільною операцією для всіх оздоблювальних робіт є підготовка поверхні. Якщо ви поставитеся до цієї роботи без належної старанності, то ні один, навіть самий якісний і дорогий матеріал на стіні не втримається.

Під декоративну штукатурку, крім венеціанської, не потрібно ідеального вирівнювання стін, але ретельно видалити стару обробку, пил і закрити тріщини потрібно обов’язково. Після цього стіна два рази грунтується складом, який вказаний в інструкції до вашої штукатурці.

Під рукою повинен бути такий інструмент:

  • Шпателі різного розміру
  • Пластикова терка
  • Сталева гладилка
  • Ємності для води і розчину
  • Валик (для фактурної штукатурки)

Якщо ви не користуєтеся готової пастоподібної штукатуркою, то спочатку уважно прочитайте інструкцію на упаковці, щоб отримати необхідну консистенцію.

Замішувати розчин потрібно без запасу, з розрахунком на повну вироблення. В іншому випадку вам доведеться викинути схватившуюся суміш.

Новачкам нанесення декоративної штукатурки краще починати з проби на аркуші гіпсокартону і тільки після цього можна переходити до обробки стін.

Наноситься штукатурний розчин шпателем так, щоб новий мазок перекривав старий на 5-6 мм. Після того, як склад трохи загусне і втратить вологий блиск (15-20 хвилин), по ньому проходять мокрою гладилкою. Робити це потрібно без сильного тиску, акуратно надаючи поверхні обраний візерунок і текстуру. Гладилку необхідно періодично очищати, занурюючи в ємність з водою.

Новачкам не слід починати обробку з використання складних технік декорування. Досить акуратно нанести штукатурку у вигляді широких мазків, хвиль, скрещивающихся ліній або кіл. Істотно полегшить роботу фігурний валик, з допомогою якого без особливих зусиль створюється чіткий і гарний візерунок.

Робота з декоративним розчином вимагає максимальної швидкості, оскільки укрывочный шар сохне досить швидко. Особливу увагу слід приділяти стикуванні сусідніх ділянок, щоб уникнути нерівностей і перепадів.

Освоївши прості способи нанесення, можна поступово переходити до більш складних технологій декору.

Корисне відео по темі:

Добавлено в: Будматеріали
© Зробимо разом - будівельний портал.